piątek, 23 kwietnia 2010

Dziś Międzynarodowy Dzień Książki

Książki czytam, gromadzę, kocham, uwielbiam...

Pomysłodawcą Święta Książki był wydawca i dziennikarz z Walencji Vicente Clavel Andrés, który w 1923 roku zorganizował pierwszy Festiwal Książki Hiszpańskiej (Fiesta del Libro espanol).
Początkowo festiwal organizowany był w domniemaną rocznicę urodzin Miguel'a de Cervantes'a - 7 października, ale od roku 1926 święto stało się formalnym Festiwalem Książki Hiszpańskiej. Zmieniono również datę obchodów święta na 23 kwietnia - dzień śmierci Cervantes'a.
Od 1964 roku Święto Książki przejęły inne kraje hiszpańskojęzyczne, a w 1995 roku UNESCO ogłosiło dzień 23 kwietnia "Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich".

W Hiszpanii - od początku tego święta organizowany jest dwudniowy maraton czytania dzieł Miguel'a de Cervantes'a, a w Alcalá de Henares król przyznaje nagrodę imienia Cervantes'a dla wybitnego pisarza hiszpańskojęzycznego.

Przyznaję - za Cervantesem raczej nie przepadam, ale czytać kocham - może trochę z racji studiów, ale w dużej mierze, bo czas spędzony nad książką przy dobrym capucciono, czy lampką wina to chwile, w których się totalnie zatracam...

Cervantesa nie, ale innego hiszpańskojęzycznego pisarza ubóstwiam, uznanego za drugiego najważniejszego po Cervantesie pisarza kręgu kulturowego języka hiszpańskiego - no może nie jego, ale jego książke - tuż po "Don Kichocie"...


Gabriel García Márquez - tak!!!! o nim mowa!!! Jego utwory - od krótkich opowiadań po nieskończone powieści czytałabym bez końca!!! Nie będę się rozpisywać. Po prostu POLECAM!!!! Szczególnie dwa dzieła: "Sto lat samotności" i "Rzecz o mych smutnych dziwkach".
Rodzina Buendia to bohater mojej uuuuuuuuuuuluuuuuuuuuuuuubionej powieści. Magiczna opowieść o rodzinie, która na przestrzeni 100 ;) lat żyje w miasteczku Macondo razem duchami z przeszłości, przodkami, tajemniczymi gośćmi...
Samotność, miłość (też zakazana), kazirodztwo, magia - nic więcej nie piszę...
NAPRAWDĘ POLECAM!!!!!!!!!!!


"Mistrz i Małgorzata" Bulhakova to też o magii, miłości, literaturze, ale także o Moskwie, zakłamaniu i...
SPRAWDŹCIE SAMI
(zdjęcie pochodzi ze strony:
Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie


Autorem plakatu jest Rafał Olbiński


Ps. Ja nie lubię science fiction

1 komentarz:

u Alojka pisze...

ja tez uwielbiam ksiazki, czytam duzo.

Masz ciekawy blog.Tak wszystkiego po trochu.